״מרי ויגמן״

Wigman-Cover-front311111111111111111111111

מאנגלית: ניב סבריאגו, עיצוב: נדב שלו

עריכה מדעית: גבי אלדור, איריס לנה, רן בראון

(216 עמודים)

אסיה הוצאה לאור בשיתוף עם מועצת הפיס לתרבות ולאמנות 

מרי ויגמן – יוצרת, רקדנית בעלת נוכחות בימתית כובשת ומורה חדשנית – הייתה מהמובילות  של מחול ההבעה, המכונה גם מחול חופשי, גרמני וטוטאלי. יחד עם אמנים נוספים יצרה את מהפכת התנועה  ששינתה את פני המחול בין שתי מלחמות העולם. מופעיה המרתקים, חקירות התנועה  ותיאוריות המחול שלה השפיעו גם מעבר לגבולות גרמניה. במסעותיה בארצות הברית היא הביאה את בשורת המחול החדש וגרמה, יחד עם יוצרים כמו רודולף פון לאבאן וקורט יוז, לשינוי שהשפיע על המחול העולמי.

"כל אדם הוא רקדן," ,אמרה, וסירבה להירארכיה השמרנית של הבלט ולמוחצנות שלו. מושפעת גם מן המיסטיקה ומתרבות אסיה, יצרה את ריקוד המכשפה המפורסם, תוך שימוש במסכה וכלי הקשה ואת קינת המתים במסורת מקהלת תנועה עם שימוש בקול ובטקסט.

עם עלית הנאצים לשלטון היה עליה להתמודד עם  ההתערבות הפוליטית ביצירה האמנותית ובגינוי ריקוד ההבעה מטעם השלטון. מעמדה בתקופה זו עדיין שנוי במחלוקת.

מרי אן סנטוס ניוהול היא רקדנית, כוריאוגרפית ודיקנית-מחקר לטכנולוגיה וללימודים בינתחומיים בפקולטה לאמנות של אוניברסיטת ניו מקסיקו. כ"היסטוריונית רוקדת", עיקר עיסוקה בחקירה, ברענון ובשימור של שורשיו המודרניסטיים והאקספרסיוניסטיים המוקדמים של המחול. היא שחזרה וביצעה יצירות מחול היסטוריות ועכשוויות, בהן גם ריקוד המכשפה של מרי ויגמן, והופיעה כסולנית אורחת עם קבוצת המחול של מרתה גרהם ועם קבוצות אחרות.

לפרטים נוספים – מרב שאול 050-7400317

לרכישה ישירה: https://market.marmelada.co.il/asia

 

Hosted by sPD.co.il - אחסון אתרים